Kto i kiedy można korzystać z porad prawnych? Sprawdź!
Porady prawne dla każdego
Porady prawne są udzielane przez prawników, albo radców prawnych. Służą one uświadomieniu obywatelom swoich praw i obowiązków. W razie wątpliwości wystarczy po prostu spytać.
Kto udziela porad prawnych?
W każdej gminie udzielaniem porad prawnych zajmują się adwokaci, albo radcy prawni. Za zgodą tych osób, albo władz gminnych porady prawne mogą być również udzielane przez osoby robiące aplikację na radcę prawnego, bądź adwokata. Punkty bezpłatnej porady prawnej są więc prowadzone przez osoby w pełni wykwalifikowane i posiadające odpowiednią wiedzę na temat prawa.
Kto może skorzystać z darmowej porady prawnej?
Darmowe porady prawne są przede wszystkim skierowane do osób ubogich, które w roku poprzedzającym korzystały ze świadczeń pomocy społecznej. Zostały one wprowadzone właśnie dlatego, aby również osoby, które nie mają wystarczających funduszy mogły zorientować się w swojej sytuacji prawnej. Oprócz tego ustawa przewiduje, że z takiej pomocy mogą skorzystać również osoby, które nie ukończyły 26 roku życia i osoby, które ukończyły 65 rok życia. Oprócz tego kombatanci i weterani, a także ofiary klęsk żywiołowych. Inne osoby nie mogą korzystać z darmowych porad prawnych.
Jaki jest zakres darmowej porady prawnej?
Osoba, która jest zakwalifikowana do którejś z wcześniej wymienionych grup może liczyć na spotkanie z zawodowym prawnikiem lub radcą prawnym, który zapozna się z przedstawioną mu sprawą. Następnie osoba taka udzieli informacji, jaki jest obecny stan prawny dotyczący danej kwestii oraz jakie uprawnienia, a także obowiązki ma osoba, której sprawa dotyczy. Adwokat lub radca prawny określi również możliwe sposoby rozwiązania przedstawionej mu sytuacji prawnej. Darmowa pomoc obejmuje także sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy. Ponadto osoba korzystająca z punktu bezpłatnego poradnictwa prawnego może również liczyć na sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Tak więc osoba korzystająca z bezpłatnej pomocy prawnej może również liczyć na praktyczną pomoc prawnika. Wiadomym jest fakt, że osoby, które nie znają się na przepisach mają po prostu problem ze sporządzaniem tego typu pism, a są one konieczne do rozwiązania określonej sprawy. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://adwokatskwiot.pl/
Czego nie obejmuje pomoc prawna?
Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że darmowa pomoc prawna nie może wykraczać poprzez określony przez ustawodawcę zakres. Prawnik nie będzie w stanie pomóc przy rozwiązywaniu spraw dotyczący:
- prawa podatkowego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- prawa celnego,
- prawa dewizowego,
- prawa handlowego,
- prowadzenia działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Wymienione wyżej dziedziny prawa są przeznaczone już raczej dla osób zamożnych, albo średniozamożnych. Z racji tego, że ustawa została skierowana do osób biednych, nie mających środków na to, aby samodzielnie wybrać się do prawnika, to nie może być tak, że kolejki w punkcie pomocy prawnej będą zajmowane przez osoby prowadzące własne działalności. Celem prowadzenia takich punktów jest to, aby w każdym momencie dnia, osoba biedniejsza miała możliwość skorzystania z pomocy prawnej i nie musiała za to płacić, a nie żeby nie mogła się do takiego punktu dostać.